Nová šance pro podnikatele nebo velký problém pro věřitele?
Finanční řízení, restrukturalizace, insolvence
Preventivní restrukturalizace představuje nový ekonomický prvek při posouzení a řešení krize podnikatelského subjektu. Zákon č. 284/2023 Sb., o preventivní restrukturalizaci zavádí do českého právního řádu několik nových ekonomicko-právních instrumentů, jejichž cílem je především pomoci podnikatelům předcházet jejich úpadku a vyvarovat se tak nutnosti insolvenčního řízení. Zákon o preventivní restrukturalizaci byl přijat jako předpis implementující tzv. evropskou směrnici o preventivní restrukturalizaci.
Kurz se skládá z jednotlivých částí, které zohledňují strukturu zákona o preventivní restrukturalizaci. Především se jedná o obecná ustanovení a základní pojmy, přípravu restrukturalizace, průběh restrukturalizačního řízení a další důležitá témata, jako je úloha a postavení restrukturalizačního správce, financování a jeho ochrana v preventivní restrukturalizaci, individuální a všeobecné moratorium.
Lektoři se aktivně podíleli na přípravě návrhu zákona o preventivní restrukturalizaci v rámci pracovní skupiny na Ministerstvu spravedlnosti ČR a jsou zároveň spoluautoři komentářů zákona o preventivní restrukturalizaci (u nakladatelství C.H.BECK a Wolters Kluwer). Lektoři dlouhodobě působí v rámci akademického pracoviště Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka na VŠE v Praze.
Klíčovými tématy kurzu jsou:
V kurzu se naučíte porozumět základním principům fungování zákona o preventivní restrukturalizaci, dále porozumět základním předpokladům pro sestavení sanačního a reorganizačního plánu, způsobům provedení preventivní restrukturalizace, stanovení hodnoty podniku v restrukturalizaci a nalézt odpovědi na řadu dalších otázek spojených s touto problematikou.
Kurz je koncipovaný především pro vlastníky podniků, vrcholový management korporací, finanční manažery, ekonomické a právní poradce působící v oblasti sanací podniků, krizové manažery, znalce se zaměřením na oceňování podniku a zaměstnance bank. Dále pak také pro insolvenční správce a insolvenční soudce.
Doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D. je členem vědecké rady Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka. Působí také jako předseda zkušební komise pro zkoušky zvláštních insolvenčních správců, člen legislativní rady vlády a člen expertní pracovní skupiny ministerstva spravedlnosti pro transpozici evropské směrnice o preventivní restrukturalizaci do nároční právní úpravy.
Ing. Michal Kuděj působí na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské a je členem vědecké rady Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka. Působí také jako zkušební komisař pro zkoušky zvláštních insolvenčních správců a člen expertní pracovní skupiny ministerstva spravedlnosti pro transpozici evropské směrnice o preventivní restrukturalizaci do nároční právní úpravy.
Ing. Jaroslav Schönfeld, Ph.D. působí na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické a je členem vědecké rady Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka. Působí také jako lektor v rámci Justiční akademie, kde přednáší kurzy zaměřené na řízení podniku v krizi. Je členem expertní pracovní skupiny ministerstva spravedlnosti pro transpozici evropské směrnice o preventivní restrukturalizaci do nároční právní úpravy.
Petr má více než 13 let zkušeností v oblasti restrukturalizací a insolvenčního práva, soudních sporů a komplexních transakcí. Před založením advokátní kanceláře RESOLV působil více než 3 roky jako vedoucí restrukturalizační a insolvenční praxe v české pobočce advokátní kanceláře Allen & Overy. Petr je hodnocen mezi největší odborníky v oblasti v rámci mezinárodního žebříčku Chambers Europe, který o Petrovi uvádí: „Jeho hluboké profesionální dovednosti v kombinaci s jeho obchodním přístupem vedou k řešením šitým na míru, která posouvají projekty vpřed“ či „Je vysoce kvalifikovaným právníkem, zejména v insolvenčních řízeních“.
Absolvent Fakulty strojního inženýrství Českého vysokého učení technického. Od roku 1994 zastával řadu funkcí v ekonomické oblasti, byl licencovaným burzovním makléřem, portfoliomanažerem, nuceným správcem a likvidátorem subjektů finančního trhu, absolventem Institutu oceňování majetku při VŠE, zabýval se krizovým řízením a od roku 2004 i správou konkursních podstat. V rámci zavedení insolvenčního zákona od roku 2008 absolvoval příslušné zkoušky a získal obě licence pro insolvenční správu.
E-mail: jaroslav.schonfeld@vse.cz
Linked-in:
Certifikát.
Chcete proškolit více osob ze své firmy? Nevyhovují vám naše vypsané termíny?
Rádi pro vás připravíme firemní školení na míru vašim potřebám.